İdrar yapmayı kim kontrol eder? Nasıl gerçekleşir?

İdrar yapmayı kim kontrol eder? Nasıl gerçekleşir?

İşeme bir refleksdir. Ve sinirler ile kontrol edilir. Bu sinirlerin bir kısmı işemeyi sağlarken bir kısmı, işemeyi engelleyip mesanenin dolumunu sağlamaktadır. Yani işeme 2 aşamadan oluşur. İlk aşaması depolama olup idrarın mesanede birikimini sağlar, ikinci aşama ise boşalma yani işeme evresidir.

Depolama döneminde oldukça esnek ve büyüme özelliği olan mesanenin çapı artar. Mesanedeki idrarın dışarıya atılmasını sağlayan üretrada yer alan kaslar ise kasılır. Mesane yaklaşık 300-600 cc idrar depolama özelliği olan bir organdır.  Depolama döneminde mesane kasılması engellenmiş ve mesane çıkışıda uyarılarak kasılma yani kapatılması sağlanmıştır. İdrarın mesanede birikmesi sırasında idrar kesesinde basınç artışı olmadan mesane genişler. Mesanede, mesane boynunda ve çıkış kanalı olan üretrada birçok sinir ağı mevcuttur.

Boşaltma döneminde ise idrar kesesi kasılır ve içindeki idrarı idrar yapma kanalı yani üretra ile dışa boşaltır. Boşaltma sırasında pelvis tabanında yer alan kaslarda gevşer. İdrar yapma kanalı açılır. Mesanedeki idrar boşaltılması sonrasında tekrar depolama dönemine girer.  Mesanede ve üretradaki kaslardaki enfeksiyon ve fonksiyonlarının kaybı, nörolojik hastalıklar idrar kaçırma ve idrar boşaltımında sorunlara yol açabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir